Son Yıllarda işlek caddelerde şehirlerin merkezlerinde ve ilçeler’de hatta mahalle aralarında bile çiğköfte dükkanları görüyoruz,
peki gerçekten çiğköfte işi tutuyormu.? Çiğköfte para kazandırıyor’mu.?

Ülkemizde çiğköfte işine her geçen gün rağbetin artması ile, iş kurma fikri olan ancak az sermayesi olanların ciddi ciddi sorguladığı, araştırdığı bir sektör haline gelen çifköfte işi rekabetinde çok olduğu bir sektör olduğunu gözümüzün önünde tutmanın yararlı olacağını düşünüyoruz. Çiğköfte bayilik ağı olarak en geniş olan sektörlerden biridir bu kendi işini kurmak isteyenler içinde oldukça güzel bir avantaj. Bayilik için başvuru yapacağınız şirket rekabetin bu denli çok olduğu bir sektörde sizi kaçırmak istemeyecektir, haliyle bu size büyük avantaj sağlar. Çiğköfte üretimi, imalatı yapan firmalar standart bir fiyat belirlerler, size düşen sıkı bir pazarlık ile sermayeyi iyi kullanarak, güzel kazançlar sağlamaya yönelik adım atmaktır. Kesinlikle bayilik almayı düşündüğünüz firmanın sunacağı paket fiyatı kabul etmeyiniz ve asla peşin para olarak çalışmayınız.

Çiğköfte dükkanı açmak istiyorum nereden başlamalıyım.?

Çiğköfteci olmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk iş, güzel bir yerden küçük bir dükkan tutmak. minimum 20, 30 m2 dükkan sizin işinizi görecektir. Elbette daha büyük dükkan tutabilirsiniz ancak başlama seviyesinde sermayenizi dengeli tutmak ve kendinizi tanıtma adına küçük adımlar atmanız, boyunuzu aşmayacak sularda kulaç atmanız sizin lehinize olacaktır. Kazanç, kar, gelir – gider dengesini gördükten sonra daha büyük bir mekana geçebilir veya 2. şubenizi açabilirsiniz.

Dükkanı tuttuktan sonra siz içine herhangi bir masraf yapmıyorsunuz. Şimdi internetin başına geçerek, birazda çevrenizdeki çiğköfte dükkanlarını gözden geçirerek bayilik alacağınız firma konusunda karar vereceksiniz. Bayiiliğini alacağınız çiğköfte markasının bilindik ve tercih edilen bir marka olmasına özellikle dikkat etmelisiniz, hiç bilinmedik bir marka ile işe başlarsanız bu sizin için hayal kırıklığı olabilir. unutmayın siz mucit değil, esnafsınız. Esnaflıkta ticarette ARZ/TALEP analizini iyi yapmalısınız. Halkın rağbet gördüğü marka ile yolunuza devam ederseniz bu size kazanç kapısını aralayacaktır.

Çiğköfte bayiliğini aldığınız firma sizin dükkanınızı baştan aşağıya yapacak ve işletmeye hazır hale getirip size anahtar teslimi yapacaktır.

Evet dükkanı hazır hale getirdikten sonra şimdi ilk soruya dönelim.

Çiğköfte İşi Gerçekten Tutuyor Mu?  Çiğköfte Para kazandırıyor mu.?

Bu konuda dereyi görmeden paçaları sıvar bir tabir ile size gerçekçi olmayan hayalperest cevaplar vermeyeceğim.
Kazanmak için çaba sarf etmelisiniz. Kendinize has bir tarzınız olmalı. Müşteriyi veli nimet bilen sıcak, dürüst, cömert esnaf olursanız müşteri size güvenecek ve en iyi reklam fısıltı gazetesine sizin manşetinizi atacak eşine dostuna arkadaşlarına sizi tavsiye edecektir. Esnaflığın birinci kuralı para kazanmak değil, müşterinin kalbini kazanmak olduğunu unutmamalısınız. Bunun içinde diğer rakiplerinizde olmayan küçük hediyeler ile, kampanyalar ile, eğlenceli göze ve damağa hitap eden sunumunuz çok önem arz etmektedir. ayrıca internet üzerinden sipariş alabileceğiniz yerlere ilanınızı vermeniz, anlaşmalar yapmanız sizin için önemlidir. Eğer samimi bir ortam ile insanlarla iyi ilişkiler kurar, kaliteli ürünler ile dürüst cömert bir tavır sergilerseniz kazanmamanız için hiç bir engel olmayacaktır.