Güncel haberler

Yeni İş Hayatında Sadeliğin Önemi

  1. yüzyıl iş yaşamında kar elde edebilmek adına şirketleri büyütmek, karmaşık hale getirmek gerekliliği hakim görüş olsa da göz ardı edilen çok önemli bir husus bulunuyor. Büyümek, yalnızca şirketin kazancını artırmak demek değildir. Büyümek, şirketin kazancını artırırken, aynı zamanda gerçekleştirilen lüzumsuz ve külfetli işlerden kaçınmak anlamındadır.
  2.  İş Hayatında Sadeliğin Önemi
    İş Hayatında Sadeliğin Önemi

Bu da demek oluyor ki iş yaşamında sadelik, iyi tasarlanmış ve gelişim bakımından sürekli devinim içinde olan bir tarzı benimsemek anlamına geliyor. Tercihini sadelikten yana kullanan şirketler, sahip oldukları tüm zaman ve enerjiyi ele aldıkları işte maksimum verim ve başarı elde edebilmek adına kullanırlar.

İş Yaşamında Karmaşanın Sebep Olduğu Sorunlar

Bir şirket ne kadar çok büyür ve gelişirse, o şirketin yöneticileri ve çalışanları o oranda, aynı anda birden fazla işi yapma çabasına girerler. Bu durumun kaçınılmaz sonucu ise karmaşa ve kontrolden çıkmadır. Söz konusu karmaşanın içinde proje geliştirmek bir yana, mevcut işlerin bile altından kalkılamaz. Birçok şirket sadeliği değil, daha karmaşık yapıları benimseyerek ağır problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Her gün daha çok sayıda çalışanın işe alınmasıyla çok adımlı süreçlere girilmesi ve sürekli yeni yazılımlar denenmesi, bu karmaşanın bir sonucudur.

Sadelikten uzak bu tutum sebebiyle şirketin elemanlarından internet sitesine, projelerinden yatırımlarına kadar birçok işin idaresi içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Önüne geçilemeyen bilgi kirliliği ve hangilerinin kalifiye olduğu anlaşılamayan eleman çokluğu nedeniyle, ele alınan işlerin bitirilme süresi gereksi yere uzuyor. Yeni ve eski sistemleri aynı anda kullanmak durumunda kalan çalışanların içinde kaldığı karmaşa işlerine yansıyor ve müşterilerin bu denli karmaşık firmalarla çalışmak istememesi kaçınılmaz oluyor.

Yeni İş Yaşamında Sadelik Önerileri

Sadeleştirme konusunda adım atmak isteyen bir şirket, ilk olarak hedefini net bir şekilde belirlemelidir. Daha sonra bu hedefe giden yoldaki engeller tespit edilerek gereksiz zaman ve enerji kayıplarının önüne geçilmelidir. Son olarak da söz konusu hedefe ulaşmaya çalışırken, tespit edilen engelleri en az kayıpla atlatabilmek için şirket yönetici ve çalışanlarının kendilerine en uygun olan stratejiyi belirleyip benimsemesi gerekmektedir.

Bir önceki ek iş ilanımız olan Hobi Bahçesi İle Para Kazanma Yolları başlıklı ilanımuz hakkında bilgi vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

>